Ebben a szezonban az utolsó bárányok születéséről szóló bejegyzésem ismét érdekes dolgot hozott. Megellett az utolsó Racka anyánk is, akitől bárányt vártunk. A tavaly született idén másod füves toklyók közül 3 még kihagyta ezt a dolgot, de majd az idén ősszel bepótolják remélhetőleg. Az utolsó anya ellését nagy figyelemmel vártam, mert tavaly és előtte évben is elhagyta bárányát. Az első alkalommal annak tudtam be, hogy biztos a szállítás, költözés volt rá ilyen hatással. A második alkalommal már megjelöltem a nyakában jelző kötéllel, hogy idén tavasszal el ne felejtsem. De idén úgy döntött szoptatja, védi és felneveli a bárányát.
A születés után a bárány színét annak tudtam be, hogy még a magzatvíz nem száradt fel teljesen. Ám ahogy az anyja felnyalta és megszáradt akkor láttam, hogy ismét egy érdekes dologgal állunk szemben.
Ahogy
már beszéltük a fehér Racka igazából nem fehér. Születéskor pirók színezettel
születik, ami leginkább a végtagokon, fejen és a farkán látható bárány korban.
Aztán a szőre ahogy növekszik a göndör szőr már fehéres sárgás. A különbség a
fehér és a pirók
bárány között annyi, mint a képen is látható, hogy a pirók bárány színezete pont
fordított. Azaz a hátvonalon, faroktőnél erőteljesebb a sötét szín, és a fejen,
hason világosabb. Pont fordítva, mint a kalsszikus fehér Racka bárány esetében.
A képen látható bárány anyja és apja is
fekete. A
pirók színezet természetesen a Magyar Szürkemarha borjú esetében terjedt el,
onnan is kapta a nevét.
A bárány nevelés hasznos tanulsága pedig annyi, hogy a vemhesség alatt és az ellés során is a Szelén, E vitamin kiegészítésnek, pótlásnak óriási jelentősége van. Néhány esetben nem elegendő pusztán az, hogy szelénes nyalósó legyen a juhok előtt. Talán azért, mert a vemhesség második felében az anyák étvágytalanabbak. Ez pont egy időszakra esik a téli kellős közepének szűkebb takarmányozásával. A nyalósó hatására a juhok többet isznak és többet is esznek ez tény. Viszont az anya hasában a méhben fejlődő bárány teriméje miatt a bendő takarmány befogadó képessége nem akkora. Ennek a deficitnek a következménye lehet, hogy a vemhes anya nem eszik, vagy nem tud annyit enni.
Egyszerű, bagatellnek tűnő dolog a Szelén és E vitamin pótlása, de mire az ember rájön...
Szelén hiányos anyák egyszerűen nem termelnek annyi tejet, illetve születéskor a bárány sorsa eldől, mert nem képes felállni. Élénk, tiszta, csak éppen nem képes felállni. Ha nem áll fel, akkor pedig nem tud szopni. Ilyen esetekben a bárány szelén és E vitamin pótlása már mit sem ér, mert a kezdő szelén és E vitamin szintet az anyaméhen keresztül kell felvennie az élet megfelelő indításához. Ezért az idén az első ilyen felállni képtelen bárány után a vemhes anyák most injekciót kaptak. Mivel a Rackák nem tudták elmondani, ezért az Szelén és E vitamin injekció jótékony hatását azzal közölték, hogy utána ilyen eset már nem volt. Még az eddig bárányát elhagyó anya is neveli, szoptatja pirók bárányát...
Kedves József! Tanácsot szeretnék kérni racka tartással kapcsolatban. Amennyiben van rá módja, és megadná az elérhetőségét, örömmel felvenném Önnel a kapcsolatot ez ügyben. Köszönöm. Üdvözlettel: Urbán Zsolt
VálaszTörlésÜdvözlöm! Elérhetőségem a www.feketeracka.hu oldalon ;o)
VálaszTörlés